Kediler neden kusar? Kusmalı mıdır?

Kediler neden kusar? Kusmalı mıdır?

1-Kedim tüy yumağı kusuyor normal midir?

Evet son derece normaldir. Bir de uzun tüylü bir saçaklınız var ise oldukça normaldir. Hergün dakikalarca kendisini yalaması sonucunda tüylerin ciddi bir bölümü yutulur. Yutulan bu tüylerin de bir kısmı bağırsak ile dışkıya karışırken bir kısmı midede kalmaya ve birleşerek tüy yumakları olmaya devam eder. Tüy uzunluğuna ve dökmesine bağlı olarak birkaç haftada bir tüy yumağı kusması oldukça normaldir. 

Tüy yumağı için Malt Pasta adı verilen bir ürün ile tüy yumaklarının birikmesini önleyerek dışkı ile çıkısı sağlanabilir. 

2- Kedim yabancı cisim kusuyor ne yapmalıyım?

Patilerini bağlayın.! dememizi beklemiyorsunuz heralde 🙂 Bu çocuklar doğaları gereği meraklı canlılardır ip, saç, toka, ot, balon, kurdale ne bulurlarsa oynadıkları için bunları kusmaları normaldir. Kedinizin yabancı cisimler ile oynaması ve kusmasında en önemli konu sizin bu gibi cisimleri KESİNLİKLE ulaşamayacağı bir yere kaldırmanız gereklidir.

3- Kedim mamasını kusuyor ne olabilir? ne yapabilirim?

Mama kusması ilk başta sindirim sorunlarını akla getirir. İlk kusmasında hemen önünden mamasını alın ve birkaç saat sonra çok az mama vererek deneyin. Kusmalar tekrarlayacak olursa veteriner hekiminiz ile görüşmelisiniz. Ayrıca kedilerin sadece ihtiyacı kadar yediği doyduktan sonra yemediği konusunda bir yanılgı vardır. Kusana kadar yiyen çocuklarımız mevcuttur, şahitlerimiz var. Sabah – akşam öğünü düzeninde diğer beslenme saatine kadar bitecek miktarda mama koymanız bir çok sindirim sorununu çözecektir.  

4- Kedimin mamasını değişitirdim kusmaya başladı, yaş mama verdim kustu. Ne yapabilirim?

Bir anda yeni gıda vermeyin, karıştırın, önce azar azar verin. Baktınız yeni mamayı hep kusuyor vermeyin 🙂 Besin değişikliklerinde 3-7 gün kadar eski mama ile yeni mamayı karıştırarak vermeye gayret edin. Eski mama miktarını gidere azaltın, yeni mama miktarını giderek arttırın.

5- Kedim kusmaya başladı, hastalandı mı?

Hiç sevmesek de kusma BİRÇOK HASTALIĞIN ana belirtilerinden birisidir. Her birini tek yazıda anlatmak saçma olur ama örneğin bağışıklığı düşer, kusar, viral ve bakteriyel hastalıklarda kusar, kalp hastalığında kusar, parazit yerleşimi vardır kusar, bobrek, karaciğer, safra kesesi, pankreas hastalığı vardır kusar.. Şüpheniz varsa 10. maddeye dikkat diyor geçmişler olsun diliyoruz.

6- Kedim zehirlendi, kusuyor? Ne yapabilirim?

Bu soruyu sorduğunuza göre elle tutulur bir şüpheniz var. Ne ile zehirlendiğini düşünüyorsanız onu ve kedinizi alın hemen veteriner hekiminize koşun. En çok Acil Veteriner Kliniği aranılan durumdur zehirlenmeler.  

7- Kedim kan (kırmızı) kusuyor?

Birkaç damlanın üzerinde bir kan kusması söz konusu ise hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminiz ile görüşmelisiniz. “Kedim kan kustu” dediğinizde veteriner hekiminizin soruları ile durumun acil olup olmadığı değerlendirilecektir. Kan kusmanın sebeplerini sıralayacak olursak; yabancı bir cisim ağız, yemek borusu, mide gibi organlara zarar vermiş olabilir, siz farketmeden kediniz düşmüş bir iç kanama yaşamış olabilir, kanama yaratacak bir mide bağırsak hastalığı yaşıyor olabilir gibi bir çok sebebi vardır.

8- Kedim yeşil kustu neden olabilir?

Ot vb gıdalar yemiş olabilir. Bunun dışında safra kusmaları da genelde yeşil ya da sarı-yeşil köpüklü kusmalar olarak şekillenir. Bu gibi durumlarda kedinizin kusması dışında gösterdiği belirtileri gözlemleyin. Örneğin iştahını.. Kusmaları tekrarlayacak olursa ya da başka bir belirti görürseniz veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz.

9- Kedim şimdiye kadar hiç kusmadı bu bir sorun olur mu?

Kedinizin kusmaması onun kesin midesinde tüy yumağu birikiyordur anlamına gelmez. Genel sağlık durumunda ve dışkısında bir sorun yoksa korkmanıza gerek yoktur. Kedilerin tüy kusmaları için ciddi miktarların birikmiş olmaları gerekmektedir. Bu sebeple daha 8-12 aylık yaşlara ulaşmamış bir kedinin tüy yumağı kusması tabii ki beklenemez.

10- Kusmanın sıklığı ve beraber seyreden başka bir belirti olup olmadığı en önemli konudur.

Kusma tek başına hiçbir hastalığın teşhisinin koyulmasını sağlamaz. Evde yapabileceğiniz en güzel uygulama iyi gözlemlemektir. Kedim kusuyor şikayetinizin yanında farklı bir şikayeti var mı? İştahı nasıl? Mamasını her daim önünde tutmayın birkaç saat alın ve tekrar koyduğunuzda tepkisini ölçün. İshali ya da kabızlığı var mı? Halsizliği var mı? Veteriner Klinikleri olarak saydığımız ve sayamadığımız tüm belirtiler bizim için çok önemlidir. Hepsinin öncülüğünde muayenesi gerekli kan analizleri, röntgen ve ultrason görüntülemeleri yapılması gerekebilir. 

Şimdiden sağlıklı, az kusmalı günler dileriz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.